Jak nakupovat

JAK VYBRAT SPOLEČENSKÉ ŠATY PRÁVĚ PRO VÁS!

Chcete vědět jak vybrat správnou barvu společenských šatů, jaký zvolit střih šatů? Jak vybrat vhodné boty, šperky a doplňky? Pak je tento článek určený právě Vám!

Barva společenských šatů, která je ta práva právě pro Vás

Barva společenských šatů je to první, co budí pozornost. Dejte na svůj instinkt. Pokud, ale nemáte cit pro barvy, nic si z toho nedělejte a nebojte se vyhledat odbornou pomoc stylisty, který Vám vybere barevné spektrum k Vašemu typu pleti a barvě vlasů.

Dlouhé nebo krátké společenské šaty?

Pokud si zvolíte dlouhý střih společenských šatů, dávejte pozor na samotnou délku šatů. Při nákupu zkoušejte společenské šaty s obuví kvůli výšce podpatku. Předejdete tak roztrhnutí šatů při přišlápnutí. To samé platí u šatů s krinolínou, které se mohou nosit i bez ní. Krinolína totiž šaty nadzdvihne i o 5 cm.

Pozor si dávejte také na společenské šaty s vlečkou. Vlečka sice opticky prodlouží siluetu, ale na tanec moc vhodná není.

Krátké společenské šaty, dalo by se říct, mohou být jednodušší záležitost. Dávejte ale pozor na délku s ohledem na tvar Vašich nohou, ne každé postavě sluší každá délka. V současné době je dovoleno vzít si krátké společenské šaty i na ples, vycházejte tedy z předpokladu, v jaké délce šatů se Vy cítíte nejlépe.

Jednodílné společenské šaty či - korzet se sukní?

Móda je sice o trendech, ale také především o individualitě. Nespornou výhodou korzetových společenských šatů je jejich kombinovatelnost s jinou sukní nebo i s kalhotami. Menším postavám doporučujeme prodlužující jednodílné společenské šaty.

Jaký střih společenských šatů se hodí pro mou postavu?

Dobrý střih společenských šatů je naprosto zásadní. Každá postava má své přednosti a nedostatky. Kdo umí pracovat se zdůrazňováním toho dobrého, vypadá božsky vždycky. Jak vybrat vhodné svatební šaty pro Vaši postavu?

Typy postavy:

Přesýpací hodiny

Velmi ženská postava s plným poprsím i boky a zřetelným/štíhlým pasem. Například Jitka Čvančarová.

Zdůrazněte ženské křivky. Zvýraznění štíhlého pasu dosáhnete těsnějším bohatě zdobeným korzetem. Vhodný je A-čkový střih sukně, široká nabíraná sukně typu princezna nebo mírně snížený pas.

 • zvýrazněte svůj pas,
 • vyhněte se zvýšenému pasu,
 • nechte odhalenu šíji a ramena,
 • zvolte hlubší výstřih a přitáhněte k němu pozornost.

Hruška

Věstonická venuše. Postava se směrem odshora dolů rozšiřuje, užší hrudník a pas a širší boky.

Je třeba zeštíhlit spodní polovinu postavy a vytvořit iluzi výraznější a objemnější horní části. Volte šaty empírového nebo A-střihu se zvýšeným pasem a jednodušší pouze jemně se rozšiřující hladkou sukní, která skryje Vaše širší boky. Doporučujeme pevnější materiál. Naopak nedoporučujeme příliš bohatou a výraznou sukni. Klaďte důraz na horní polovinu svého těla.

 • společenské šaty s plnými rukávky,
 • bolerko,
 • společenské šaty se zvýšeným pasem,
 • výraznější bižuterie a šperky.

Obdélník

Popis postavy:

Chlapecká sportovní postava s přibližně stejně širokými rameny a boky a nevýrazným pasem.

Zvýraznit štíhlé paže, drobnými doplňky posílit svou ženskost a výstřihem zvýraznit poprsí. Vybírejte šaty, které dodají Vašemu tělu křivky tam, kde ve skutečnosti chybí. Doporučujeme šaty s bohatě nabíranou sukní, empírový styl nebo A-čkový střih s mírně zvýšeným pasem, přepásané páskem, výraznou broží, příp. jiným zdobením.

 • korzet pevný a tvarovaný,
 • vyvarujte se kulatého výstřihu,
 • odhalená šíje.

Trojúhelník

Postavu s širšími rameny a hrudníkem, užší pas a štíhlé nohy. Horní polovina Vaší postavy připomíná obrácený trojúhelník.

Zvýrazněte dolní polovinu postavy k dosažení pravidla symetrie. Snažte se přitáhnout pozornost dolů, volbou asymetrické nebo skládané sukně. Šaty, které odhalí Vaše lýtka či kolena. Volte co nejjednodušší horní část a zajímavou spodní část společenských šatů.

 • méně zdobený korzet,
 • odhalená ramena,
 • výstřih ve tvaru V,
 • rozhodně se vyvarujte úzkých sukní.

Jablko

Větší poprsí i boky a pas je nepříliš výrazný, nohy mohou být štíhlejší.

Je nutné vytvořit pas a siluetu proporciální postavy. Doporučujeme šněrovací korzet v kombinaci se širokou sukní.

 • odhalená ramena a paže,
 • výstřih volte méně výrazný,
 • pas můžete zvýraznit broží, páskem nebo jiným zdobením.

Šaty na ramínka či bez ramínek?

Pokud máte širší ramena a hrudník budou Vám slušet širší ramínka, která lépe rozčlení plochu dekoltu. Pokud tomu tak není, můžete si dovolit odhalený dekolt. Vyberete-li se šaty bez ramínek, dejte si pozor na to, aby Vám perfektně seděly v pase.

Jaká obuv se hodí ke společenským šatům?

Krásných lodiček nebo páskových střevíčků je neomezený výběr, obuv na celý večer by měla být hlavně pohodlná. Barva obuvi by Vám měla ladit k celkovému vzhledu šatů a doplňků. Pravidlo že kabelka a boty musí být ve stejné barvě, už dávno neplatí, dávejte pozor jen na harmonii barev a stylu.

Spodní prádlo

Spodní prádlo je Vaše druhá kůže, proto se v něm vždycky musíte cítit pohodlně. Volte z mnoha variant jako:

 • podprsenky s gelovými ramínky či s ramínky za krk,
 • podprsenky bez ramínek s vyšším středním dílem,
 • gelové samodržící podprsenky, která je určena přímo pod společenské šaty.

Se šperky a doplňky si vyhrajte, užijte si to a zaručeně vykouzlíte i z obyčejných šatů zázrak.